حتما شما هم متوجه شده‌اید که این روزها مرز میان مانیتورهای کامپیوتر و دستگاه‌های تلویزیونی بسیار باریک شده است. یک پنل ال سی دی با پیکسل‌های کیفیت بالا و پس‌زمینه روشن حتما برایتان بسیار آشنا به نظر می‌آید. اگر یکی از همان مانیتورهای پیشرفته امروزی را در اختیار داشته باشید به مراتب بهتر از تلویزیون خانگی‌تان به نظر خواهد رسید.

در واقع تنها مشخصه‌ای که در مانیتور شما یافت نمی‌شود همان ویژگی اصلی دستگاه‌های تلویزیون است: مانیتورها فاقد امکانات لازم برای دریافت سیگنال‌های تلویزیونی هستند و اسپیکرهایشان هم (اگر وجود داشته باشد) چندان قدرتمند نخواهد بود و علاوه بر این، هیچگونه دستگاه کنترل از راه دوری هم برای تغییر دادن کانال‌ها برایشان در نظر گرفته نشده است و به همین خاطر، مانیتورها به مراتب ارزان‌تر از تلویزیون‌های دارای کیفیت برابر هستند.

اما مهم‌ترین مزیت مانیتورها که در تلویزیون‌های جدید نمی‌توان یافت چیست؟ اینکه می‌توانید به سادگی آنها را به یک تلویزیون هوشمند بدل نمایید.

نیازمندی‌های مانیتور شما

پیش از شروع، لازم است مطمئن شوید که مانیتور شما برخی قابلیت‌ها و امکانات را در خود دارد تا بتوان آن را به یک تلویزیون بدل کرد.

1. پورت رایگان HDMI

شما باید به طریقی سیگنال‌های تلویزیونی را از مانیتور خود دریافت نمایید و در تجهیزات صوتی و تصویری این کار از طریق پورت HDMI صورت می‌گیرد. در برخی مانیتورها دو عدد از این پورت وجود دارد در حالی که انواع ارزان‌تر تنها یک عدد از آنها را دارند که در این صورت می‌توانید یک سه راهی HDMI یا چیزی شبیه به آن را خریداری نمایید که ارزان‌ترین روش برای تبدیل کردن مانیتور به تلویزیون است.

2. خروجی صدا

اینکه برای دریافت صدا از اسپیکرهای کوچک درون دستگاه خود استفاده می‌کنید یا از پورت استاندارد هدفون و aux برای این منظور بهره می‌گیرید فرقی نمی‌کند، در هر صورت باید به طریقی صدا را از مانیتور خود دریافت نمایید و به همین دلیل است که HDMI اهمیت می‌یابد چراکه تکنولوژی یاد شده می‌تواند صدا و ویدئو را در اختیارتان قرار دهد. اگر یک سیگنال ویدئویی را از طریق پورت VGA یا DVI دریافت کنید هیچ صدایی را نخواهید شنید. به صورت طبیعی کامپیوتر شما می‌تواند خروجی صدا را مدیریت نماید اما اگر بخواهید سیستم را دستخوش تغییراتی کنید آنگاه باید راهی وجود داشته باشد تا از طریق آن صدا را از خود مانیتور دریافت نمایید.

3. یک سوکت اضافه

همه سخت‌افزارهای تلویزیونی هوشمند نیازمند سوکت برق جداگانه‌ای برای خود هستند و زمانی که تصمیم می‌گیرید به جای خرید یک تلویزیون واقعی مانیتور خود را به تلویزیون تبدیل نمایید این تنها مشکلی است که پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

سخت‌افزار تلویزیون‌های هوشمند

بنابراین اگر مانیتور شما اسپیکر و یک سوکت اضافه دارد همه آنچه برای دریافت سیگنال‌های تلویزیونی نیاز دارید سخت‌افزار مناسب برای این منظور است و در این حوزه نیز طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها پیش رویتان قرار خواهند داشت. حال سوال اینجاست که مزایا و معایب سخت‌افزارهای مختلف موجود در بازار چیست؟ در ادامه این مطلب قصد داریم نگاهی به گزینه‌های موجود در بازار برای این منظور بیاندازیم.

اپل تی وی

اگر از دارندگان آیپد، آیفون یا مک هستید، دلیلی برای انتخاب سخت‌افزاری غیر از اپل تی وی برای شما وجود ندارد.

این دستگاه در حال حاضر 59 پوند قیمت دارد و می‌تواند با استفاده از یک ارتباط وای فای محتوی دستگاه‌های مبتنی بر iOS را روی هر مانیتور سازگار با HDMI برگرداند. دستگاه مورد بحث همچنین تعدادی اپلیکیشن از قبل نصب شده را در خود دارد که به شما امکان خواهد داد از طریق سرویس‌هایی نظیر نتفلیکس و Now TV به محتوی ویدئویی دلخواه خود و همچنین محتوی‌های کتابخانه آیتونز و هر ویدئویی که به آیفون یا آیپد خود انتقال داده‌اید دسترسی داشته باشید.

بزرگراه رایانه